09. Langų, durų ir jų konstrukcijų montavimas

ST 2491109.01:2015  "Langų, durų ir jų konstrukcijų montavimas"
Rengė:  Respublikinė langų ir durų gamintojų asociacija
Recenzavo:  Respublikinė langų ir durų gamintojų asociacija
 
DĖMESIO!!!
 
Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijos prezidiumo sprendimu  nutarta įtraukti Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijos parengtas, recenzuotas ir patvirtintas statybos taisykles ST 2491109.01:2015 "Langų, durų ir jų konstrukcijų montavimas" į elektroninės Lietuvos statybininkų asociacijos statybos taisyklių versijos apimtį.
 
Senosios Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijos taisyklės ST 2491109.01:2013"Langų, durų ir jų konstrukcijų montavimas" nuo elektroninėje statybos taisyklių sistemoje STATAI 2016 m. gegužės 09 d. netenka galios.
 
 
Langų ir durų montavimo taisykles paruošė Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijos (RLDGA) prezidiumo sukurta darbo grupė, sudaryta iš asociacijos įmonių kvalifikuotų specialistų.
Respublikinė langų ir durų gamintojų asociacija 2008 metais yra išleidusi taisykles (ST 249 1109.01.2008) Langų, durų ir jų konstrukcijų montavimas. Tačiau, įvertinant tai, kad per praėjusį laikotarpį langų, durų ir jų konstrukcijų pramonėje buvo įdiegta nemažai naujovių, lango sistemoje naudojami tobulesni varstymo mechanizmai, atsirado naujų sandarinimo medžiagų, kurios nustato kitus reikalavimus lango montavimui, tuo pačiu žymiai pagerindamos jo kokybę- tapo būtina tobulinti ankstesnes montavimo taisykles.
Žinovų įsitikinimu, šiuolaikinio lango teikiami privalumai net 70 % priklauso nuo to, kaip kvalifikuotai buvo atlikti lango montavimo darbai ir kokiomis medžiagomis buvo užsandarinamas tarpas tarp lango (durų) rėmo ir sienos.
Tarpas tarp sienos ir rėmo turi būti užpildytas tokia medžiaga, kuri būtų atspari visoms nepalankioms sąlygoms. Kuo langas sandaresnis, tuo patalpa šiltesnė.
Tačiau dėl naujo lango sandarumo patalpoje padidėja oro drėgnumas, garai (ypač žiemos metu) kondensuojasi ir, nesant geram lango sumontavimui, sienos paviršius apie langą atvėsta ir lango kraštas drėksta. Geri langai patalpoje reikalauja pastovaus patalpos vėdinimo. Šią problemą galima išspręsti tinkamai parinkus apkaustus, t.y., įrengus mikroventiliaciją. Asociacijos įmonės- tiekėjos gali pasiūlyti visą eilę gerų medžiagų ir apkaustų, kurie užtikrina gerą lango montavimą, patikimumą ir mikrovėdinimą.
Šios taisyklės paruoštos išnagrinėjus daugelio valstybių, pirmaujančių langų profilių gamintojų medžiagų tiekėjų, kai kurių užsienio valstybių technikos institutų patirtį ir sprendimus.
Taisyklėse nenagrinėjama ir nėra pasiūlymų, kaip turėtų būti įrengta anga, į kurią bus montuojamas langas ar durys, už tai atsako pastato statytojas ir tai nagrinėjama statybos darbų vykdymo taisyklėse. Tačiau lango montavimo taisyklėse pakanka informacijos, kuri reikalinga plastikinių, aliumininių ir medinių langų bei jų konstrukcijų teisingam montavimui.
Leidinys skirtas profesionaliems montuotojams, atliekantiems langų, durų montavimą rekonstruojamuose ir naujai statomuose statiniuose.
Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijos sukurta darbo grupė, ruošusi šias taisykles, laukia profesionalių atsiliepimų ir pasiūlymų šio leidinio tobulinimui ateityje.